Zaćma oka
Co to jest zaćma oka?
Zaćma (łac. cataracta) jest degeneracyjnym schorzeniem oczu objawiającym się całkowitym lub częściowym zmętnieniem soczewki oka. Według WHO zaćma zajmuje czołowe miejsce w rankingu przyczyn utraty wzroku. W badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych dowiedziono, że u 45 % kobiet i 40 % mężczyzn po 74. roku życia występuje zaćma, upośledzając ostrość widzenia. W Polsce wykonuje się około 3 tyś. operacji zaćmy, w przeliczeniu na milion mieszkańców. W innych wysoko rozwiniętych krajach, ponad 2 razy tyle.
Zaćma – objawy
Jednym z podstawowych objawów zaćmy jest pogorszenie ostrości widzenia. Pacjent widzi zamazane lub przyciemnione obrazy, zaś kolory postrzega jako wyblakłe. Utrudnione staje się także widzenie w ciemności, a także pojawia się nadwrażliwość na jasne światło, które może powodować objawy bólowe. W pierwszej fazie choroby objawy mają charakter subtelny – drobne zmiany, które z czasem się nasilają prowadząc do całkowitego wyłączenia widzenia. Wielu pacjentów swoje dolegliwości określa jako „widzenie przez mgłę”.
Kiedy zbadać wzrok?
- przymglone widzenie tj. rozmazany obraz, widzenie jak „przez brudną szybę”,
- zaburzenia w ocenie odległości pomiędzy przedmiotami, pogorszenie widzenia na odległość,
- obniżenie ostrości widzenia,
- widziana poświata,
- problemy z odróżnianiem oraz postrzeganiem kolorów,
- podwójne widzenie,
- zaburzenia widzenia nocnego,
- potrzeba coraz jaśniejszego światła podczas wykonywania czynności takich jak czytanie,
- częste zmiany okularów,
- lepsze widzenie w pochmurne dni.
Przebieg zabiegu usunięcia zaćmy
Zabieg usunięcia zaćmy w większości przypadków jest nieskomplikowany, trwa on zwykle ok. 20-40 minut, wykonywany jest z znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jego przebieg jest bezbolesny. Ważnym jest, aby zabieg chirurgiczny został przeprowadzony jak najwcześniej – nie istnieje bowiem metoda pozwalająca na cofnięcie powstałych zmętnień, zaś ryzyko powikłań operacyjnych oraz pooperacyjnych wzrasta wraz z rozwojem choroby.
Ważnym jest, aby pamiętać, iż zabieg chirurgicznego usunięcia zaćmy jest prostą oraz wysoce skuteczną metodą leczenia. Wykonywane jest niewielkie nacięcie po stronie rogówki, poprzez które usuwana jest zmętniała soczewka oka – zastępowana jest ona sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Ze względu na fakt, iż nacięcie jest niewielkie, zabieg usunięcia zaćmy z reguły nie wymaga stosowania szwów, zaś oko goi się szybko, jest to tzw. chirurgia jednodniowa – pacjenci wypisywani są do domu tego samego dnia, w którym wykonywany był zabieg – przeważnie po około 2 godzinach.
NZOZ Gomed zaprasza do naszej placówki w Lubaczowie wszystkich mieszkańców woj. podkarpackiego m.in. miast takich jak Przemyśl, Rzeszów, Tomaszów Lubelski, Łańcut, Przeworsk.