Zabiegi zaćmy oka - NZOZ GOMED LUBACZÓW

NZOZ GOMED przeprasamy za utrudnienia
Title
Przejdź do treści
Created with
NZOZ GOMED
Oddział w Lubaczowie


NZOZ GOMED przeprasamy za utrudnienia
Zaćma oka
Co to jest zaćma oka?
Zaćma (łac. cataracta) jest degeneracyjnym schorzeniem oczu objawiającym się całkowitym lub częściowym zmętnieniem soczewki oka. Według WHO zaćma zajmuje czołowe miejsce w rankingu przyczyn utraty wzroku.  W badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych  dowiedziono,  że u 45 % kobiet i 40 % mężczyzn po 74. roku życia występuje zaćma,  upośledzając ostrość widzenia. W Polsce wykonuje się około 3 tyś.  operacji zaćmy, w przeliczeniu na milion mieszkańców. W innych wysoko  rozwiniętych krajach, ponad 2 razy tyle.
 NZOZ GOMED przepraszamy za utrudnienia
Zaćma – objawy
Jednym z podstawowych objawów zaćmy jest pogorszenie ostrości widzenia.  Pacjent widzi zamazane lub przyciemnione obrazy, zaś kolory postrzega  jako wyblakłe. Utrudnione staje się także widzenie w ciemności, a także  pojawia się nadwrażliwość na jasne światło, które może powodować objawy  bólowe. W pierwszej fazie choroby objawy mają charakter subtelny –  drobne zmiany, które z czasem się nasilają prowadząc do całkowitego  wyłączenia widzenia. Wielu pacjentów swoje dolegliwości określa jako  „widzenie przez mgłę”.
NZOZ GOMED przepraszamy za utrudnienia
Kiedy zbadać wzrok?
  • przymglone widzenie tj. rozmazany obraz, widzenie jak „przez brudną szybę”,
  • zaburzenia w ocenie odległości pomiędzy przedmiotami, pogorszenie widzenia na odległość,
  • obniżenie ostrości widzenia,
  • widziana poświata,
  • problemy z odróżnianiem oraz postrzeganiem kolorów,
  • podwójne widzenie,
  • zaburzenia widzenia nocnego,
  • potrzeba coraz jaśniejszego światła podczas wykonywania czynności takich jak czytanie,
  • częste zmiany okularów,
  • lepsze widzenie w pochmurne dni.
NZOZ GOMED przepraszamy za utrudnienia
Przebieg zabiegu usunięcia zaćmy
Zabieg usunięcia zaćmy  w większości przypadków jest nieskomplikowany, trwa on zwykle ok. 20-40  minut, wykonywany jest z znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jego  przebieg jest bezbolesny. Ważnym jest, aby zabieg chirurgiczny został  przeprowadzony jak najwcześniej – nie istnieje bowiem metoda pozwalająca  na cofnięcie powstałych zmętnień, zaś ryzyko powikłań operacyjnych  oraz pooperacyjnych wzrasta wraz z rozwojem choroby.
Ważnym  jest, aby pamiętać, iż zabieg chirurgicznego usunięcia zaćmy jest  prostą oraz wysoce skuteczną metodą leczenia. Wykonywane jest niewielkie  nacięcie po stronie rogówki, poprzez które usuwana jest zmętniała  soczewka oka – zastępowana jest ona sztuczną soczewką wewnątrzgałkową.  Ze względu na fakt, iż nacięcie jest niewielkie, zabieg usunięcia zaćmy  z reguły nie wymaga stosowania szwów, zaś oko goi się szybko, jest  to tzw. chirurgia jednodniowa – pacjenci wypisywani są do domu tego  samego dnia, w którym wykonywany był zabieg – przeważnie po około 2  godzinach.

NZOZ Gomed zaprasza do naszej placówki w Lubaczowie wszystkich mieszkańców woj. podkarpackiego m.in. miast takich jak Przemyśl, Rzeszów, Tomaszów Lubelski, Łańcut, Przeworsk.

Created with
WebSite X5
Wróć do spisu treści